افزایش ۲ برابری سرعت اینترنت با VDSL و بدون تعویض مودم

افزایش ۲ برابری سرعت اینترنت با VDSL و بدون تعویض مودم

به گزارش بست روید به قول نایب رییس هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت، فناوری VDSL می تواند بدون تعویض مودم های ADSL، افزایش 1.5 تا دو برابری میانگین سرعت را فراهم آورد و این افزایش سرعت با تعویض مودم تا 70 مگابیت برثانیه هم امكان پذیر است.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، با جایگزینی فناوری ADSL كه از سیم مسی تلفن برای ارسال اینترنت استفاده می نماید با VDSL كه از فیبر نوری بهره می گیرد، می توان سرعت اینترنت را تا حداكثر پنج برابر افزایش داد. بنا بر این مدتی است پروسه این جایگزینی در حال انجام می باشد و الان نوبت به شهرهای تهران و قم رسیده.
در این راستا سجاد بنابی -نائب رئیس هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت- در گفت و گو با ایسنا، درباره ADSL توضیح داد: در این فناوری، اینترنت روی سیم مسی تلفن، از مركز مخابراتی تا خانه مشترك با فركانس بالاتری ارسال می شود كه سرعت آن بسیار وابسته به مسیر است. از آنجایی كه منازل معمولا تا یك ونیم كیلومتر با مراكز مخابراتی فاصله دارند، این فاصله موجب می شود پهنای باندی كه مشترك می تواند استفاده نماید، حداكثر اسمی تا ۲۰ مگابیت برثانیه و واقعا تا ۱۶ مگابیت برثانیه باشد.
وی با اعلان اینكه سرعت ۱۶ مگ در ADSL برای كسانی است كه فاصله شان تا مركز مخابراتی كمتر از یك كیلومتر باشد، اضافه كرد: درواقع اگر این فاصله بیش تر از یك كیلومتر باشد، سرعت كمتر هم می شود. درحالی كه در تكنولوژی VDSL، بین مركز مخابراتی و كابینتی كه حداكثر ۵۰۰ متر با منزل مشترك فاصله دارد، فیبر نوری برقرار است و از كابینت تا منزل، همان سیم مسی است و به سبب فاصله كمتر، این تكنولوژی اجازه می دهد مشتركان روی كاغذ تا ۷۰ مگابیت برثانیه سرعت دانلود داشته باشند.
نایب رییس هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت روز گذشته با انتشار تصویر زیر و مقایسه سرعت اینترنت مشتركین قم، قبل و پس از نصب VDSL نوشته بود: هنوز مودم های مشتركین تعویض نشده و با تعویض مودم متوسط سرعت به حدود ۵۰مگابیت خواهد رسید. البته تنها ۳۳ درصد قمی ها به تعویض مودم، بله گفتند و مابقی همین ارتقاء سرعت را كافی می دانند.


بنابی همین طور با اعلان اینكه كاربران برای دریافت سرعت بیشتر می توانند مبادرت به خرید مودم VDSL از بازار كنند، درباره زمان گسترش این فناوری در شهرهای دیگر اظهار نمود: این جایگزینی حالا در خیلی از شهرها شروع شده و ما از جایی كه تجهیزات مركز مخابراتی آماده تر بود، پروسه را آغاز كردیم. این كار حدودا از یك سال پیش در دزفول و مشهد انجام شده و در حال گسترش است و بقیه FCP ها هم در حال فراهم كردن امكانات هستند.
وی با اعلان اینكه جایگزینی ADSL با VDSL هزینه ای برای كاربران ندارد، اظهار داشت: مودم های قبلی كاربران هم روی فناوری جدید كار می كند و كاربران بدون عوض كردن مودم می توانند تا حداكثر پنج برابر سرعت ADSL شان از این امكان استفاده كنند. همانطور كه در گراف مشاهده می شود، نمودار اول روی تكنولوژی ADSL است كه با تغییر به VDSL و حتی بدون تعویض مودم، میانگین سرعت ۱.۵ تا دو برابر شده.
البته بگفته محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- باتوجه به افزایش سرعت اینترنت، درصورتی كه میزان مصرف كاربران افزایش یابد، به همان میزان هم هزینه اینترنت را پرداخت می كنند، اما برای توسعه ارتباطات به VDSL، هزینه جدیدی از مشتركان دریافت نمی گردد و می توانند با همان هزینه ثابتی كه پرداخت می كنند، از خدمات بهره مند شوند.1399/01/19
23:19:28
5.0 / 5
3378
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید