خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز یكم تیر ماه

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز یكم تیر ماه

به گزارش بست روید بررسی مسائل حوزه كشاورزی و ارتباطات با حضور وزرای این دو وزارت خانه همچون مهمترین اخبار امروز (یكشنبه) یكم تیرماه ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی هستند كه می توانید مشروح آنرا در لینك های زیر بخوانید.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، در جلسه علنی مجلس که به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی درباره ی وضعیت تولیدات کشاورزی، دامی و اهداف پیش رو در سال «جهش تولید» و محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره مشکلات فضای مجازی، اپراتورهای کشور و اقدامات انجام شده گزارشاتی به نمایندگان عرضه کردند.
محمدباقر قالیباف در نطق قبل از دستور در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس انرژی اتمی مذاکره با آمریکا را «مضر و ممنوع» مذاکره با کشورهای اروپایی را «با حداکثر بی اعتمادی و مذاکره با آژانس انرژی اتمی را با «اطمینان از استقلال آنها از قدرت های سلطه گر» عنوان نمود و اظهار داشت: اجازه تخطی آژانس از چارچوب های قانونی داده نخواهد شد.
رئیس مجلس همینطور اظهار داشت که امروز در میان جلسه علنی به دنبال وقوع خورشید گرفتگی، تنفسی خواهیم داشت و نمایندگان ان شاءالله نماز آیات می خوانند.
علی کریمی فیروزجایی، عضو هیات رئیسه مجلس هم بیانیه نمایندگان مجلس در محکومیت قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را قرائت کرد.بررسی مسائل حوزه کشاورزی در مجلس

بخش کشاورزی حوزه ای اثرگذار در تحقق جهش تولید است
کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی ضمن عرضه گزارش به نمایندگان تصریح کرد که بخش کشاورزی یکی از بخش هایی است که هم در عرصه تولید هم در حوزه اشتغال و هم در حوزه پایداری محیط زیست تأثیر گذار بوده و همه کشورها به این حوزه توجه ویژه دارند. در کشور ما هم بر مبنای اصل ۳ و ۴۳ قانون اساسی و بیانیه گام دوم انقلاب و سایر اسناد بالادستی به این حوزه توجه ویژه ای شده است.

پایداری تولید منوط به صادرات محصولات مازاد بر نیاز کشور است
بعد از توضیحات اولیه وزیر کشاورزی، نماینده بوئین زهرا منابع طبیعی را از موانع جدی پیش روی تولید کنندگان دانست و تصریح کرد که وزارت جهاد کشاورزی باید اقداماتی نسبت به صادرات محصولات مازاد بر نیاز کشور انجام دهد.
روح الله عباسپور بر ضرورت خرید تضمینی کشمش هم تصریح کرد و اظهار داشت که پایداری تولید به صادرات محصولات مازاد بر نیاز کشور مبتنی است که باید به آن توجه گردد.

وضعیت خرید و فروش گندم نابسامان است
حجت الاسلام سید محمد رضا میرتاج الدینی نماینده تبریز هم از وزیر جهاد کشاورزی برای اقدامات انجام شده در بخش زراعی، باغی و گلخانه ای قدردانی کرد و اظهار داشت: وضعیت خرید و فروش گندم نابسامان است و این حوزه به نظارت و برنامه ریزی و اقدام بیشتری نیاز دارد. دسترنج کشاورزان سخت کوش در راه واسطه گری قرار گرفته و برنامه وزارت جهاد کشاورزی در اینباره مشخص نیست. کشاورزان حامی جز وزارت جهاد کشاورزی ندارند و باید به آنها کمک گردد.

انتقاد یک نماینده از واردات بی رویه برنج
درادامه بررسی مسائل حوزه کشاورزی سید کاظم دلخوش اظهار نمود: متاسفانه کوتاهی هایی در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد. البته این وزارتخانه زیرمجموعه های زیادی دارد و در بعضی کشورها هر کدام از آنها یک وزارتخانه هستند.
نماینده مردم صومعه سرا همچنین از واردات بی رویه برنج انتقاد نمود.

از نحوه مدیریت و توزیع نهاده های دامی ناراضی هستیم
بهروز محبی نجم آبادی نماینده مردم سبزوار هم تصریح کرد: سه ماه است به علت کاهش شدید و رکود در فروش مرغ، زیان زیادی به مرغداران وارد شده است و در هر کیلوگرم، ۳۰۰۰ تومان ضرر متوجه آنها شده است بنابراین نارضایتی خود از نحوه ی مدیریت و توزیع نهاده های دامی، گوشت و گوشت مرغ را اعلام می کنند.

اجازه ندهید سفره کشاورزان خالی شود
در ادامه این جلسه مرتضی محمودوند نماینده مردم خرم آباد تاکید کرد که باید هر چه سریعتر مشکل کشاورزن در مورد مراتع حل شده و موانع قانونی موجود بر سر راه آنها کنار رود.

سلاطین گوشت صدها میلیارد تومان به جیب زده اند
همینطور عبدالرضا مصری اظهار نمود: وزارت جهاد کشاورزی واردات دام را ممنوع اعلام نموده ولی معاون وزیر مجوزهایی را به صورت زیرمیزی برای برخی شرکت ها صادر کرده است. آنها پولی از دامدار می گرفتند و مبادرت به صادر می کردند. من لاشه چک های رد و بدل شده را دارم.
نماینده مردم کرمانشاه اظهار داشت که با تغییر قیمت واردات گوشت، سلاطین گوشت صدها میلیارد تومان به جیب زده اند و وزارت جهاد کشاورزی نقش تماشاچی داشته است.

وزارت جهاد کشاورزی از دامداران کوچک حمایت کند
نماینده مردم شاهرود هم خواهان حمایت وزارت جهاد کشاورزی از دامداران کوچک شد.
علی اصغر خانی اضافه کرد: ما بعضی دامداران بزرگ را تقویت کردیم در صورتیکه دامداران کوچک مورد حمایت قرار نمی گیرند. نه ما به آنها وام می دهیم نه آنها را تقویت می نماییم، در حالیکه اکثرشان ضعیف هستند اشکالش هم این است که مهاجرت از روستا بیشتر می شود؛ بنابراین از وزارت جهاد کشاورزی می خواهیم از دامداران کوچک حمایت کند تا جلوی مهاجرت هم گرفته شود.

افزایش ۳۰۰ درصدی نهاده های کشاورزی چه توجیهی دارد؟
محمد خدابخشی نماینده مردم الیگودرز هم خطاب به وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت که نهاده های کشاورزی نسبت به اسفند گذشته حدود ۳۰۰ درصد افزایش یافته و دیگر کشاورزی برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد.

مکانیزم توزیع ذرت و سویا برای مرغداران مشکل دارد
در ادامه بررسی های مربوط به مسائل حوزه کشاورزی، بهمن محمدیاری نماینده مردم تالش و رضوان شهر در مورد وضعیت کشاورزی کشور با بیان این که بخش زیادی از ذرت و سویا که با ارز ۴۲۰۰ تومانی خریداری می شود به بازار آزاد می رود، اظهار داشت: مرغداران مجبور هستند ذرت و سویا را به دو برابر قیمت بخرند و این منجر به نوسان قیمت مرغ می شود.

میلیون ها نفر نخل در حال از بین رفتن است
حجت الاسلام مجید ناصری نژاد نماینده مردم شادگان هم با انتقاد از سیاست های اعمال شده در مورد انتقال آب کشاورزی در جنوب کشور تصریح کرد: میلیون ها نفر نخل در حال از بین رفتن است چرا وزارت جهاد کشاورزی به فکر این صنعت مهم نیست.

قالیباف خواهان اصلاح الگوی کشت از سوی وزارت جهاد کشاورزی شد
رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: الگوی کشت مسئله ای است که پس از چند دهه باید تدبیری شود مثلا فروش گوجه فرنگی از سوی کشاورز به قیمت ۱۸۰ تومان چه معنایی دارد.
محمدباقر قالیباف اظهار نمود: به خسارت کشاورزان عنایت بیشتری داشته باشید. الگوهای کشت بحث مهمی است که خود شما از آن آگاه هستید، اما به نظرم پس از چند دهه باید تدبیری در این خصوص صورت بگیرد. مثلا فروش گوجه فرنگی توسط کشاورز کیلویی ۱۸۰ تومان چه معنایی دارد.تا مهرماه برنامه الگوی کشت را ابلاغ می کنیم
وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سخنان نمایندگان و رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر اراده نماییم می توانیم بگوییم که کشاورز در کجا چه چیزی باید بکارد تا ضرر نکند و حداکثر عملکرد را داشته باشد. برای سیاست گذاری در این حوزه نیازمند کمک دولت و مجلس هستیم. از مهرماه برنامه الگوی کشت تولیدی را به مجلس ابلاغ می نماییم.

***
در ادامه جلسه علنی امروز، محمد باقر قالیباف با اشاره به این که وقت نماز آیات است، به مدت ۲۰ دقیقه جلسه را قطع و اعلام تنفس کرد.
جلسه علنی مجلس پس از تنفس کوتاهی جهت برگزاری نماز آیات باردیگر شروع شد و وزیر ارتباطات به عرضه گزارش خود به نمایندگان پرداخت.

ناطقین امروز مجلس
انتقاد نماینده علی آباد از عدم توجه به ظرفیت های استانی
نوروزی: مجلس حزب الله خروج از ان پی تی را تصویب کند
حاجی: از تبدیل شدن هیات رئیسه به هیات سلیقه جلوگیری می کنم
بهروزی فر: مگر قرار نبود چرخ سانتریفیوژها و زندگی مردم با هم بچرخد
نماینده چابهار: حدادعادل برای مردم مناطق جنوبی اصطلاح جدیدی به جای «محروم» وضع کند

***بررسی مسائل حوزه ارتباطات در مجلس

تا آخر سال ۱۸ ماهواره تولید داخل خواهیم داشت
محمد جواد آذری جهرمی در گزارش به نمایندگان از فعالیتهای این وزارت خانه اظهار داشت که وزارت ارتباطات در دو حوزه و دو محور تولیدی فعالیت دارد که شامل شبکه ملی اطلاعات و برنامه صلح آمیز فضایی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که تا آخر سال ۹۹، ۱۸ ماهواره تولید داخل داریم، اظهار داشت که برنامه صلح آمیز فضایی با تاکید بر توان پرتابگران وزارت دفاع در حال پیگیری است و به تازگی ظرفیت های نیروی هوا و فضا سپاه هم به ظرفیت های عملی کشور اضافه شده است.

انتقاد «محمدبیگی» از اختصاص نیمی از ترافیک اینترنت کشور به اینستاگرام
بعد از صحبتهای اولیه وزیر ارتباطات، نماینده مردم قزوین، از اختصاص نیمی از ترافیک اینترنت کشور به اینستاگرام انتقاد نمود.
فاطمه محمد بیگی اظهار نمود: من نگران وضعیت فرهنگی موجود در فضای مجازی هستم. چندی قبل اینستاگرام انتشار تصاویر عرضه نگاری را آزاد کرد و در روزهای شهادت سردار قاسم سلیمانی هم مبادرت به حذف پست های تسلیت کاربران ایرانی کرد اما نه تنها چاره جویی نشد بلکه بیشتر از ۵۰ درصد ترافیک اینترنت کشور به این شبکه اختصاص یافته است.

چرا قماربازی آنلاین مجاز است؟
مجتبی رضاخواه هم در جریان بررسی مسائل حوزه ارتباطات، اظهار نمود: چرا حریم خصوصی شهروندان به طور گسترده نقض می شود مگر نه این که ما نیازمند زیرساخت های قوی و مطمئن هستیم. موارد گوناگونی از نفوذ و دسترسی به داده ها وجود دارد.
این نماینده مردم تهران خواهان پیشگیری از قماربازی آنلاین و تراکنش های مالی در رابطه با آن شد.

اینستاگرام قتلگاه اعتقادات خیلی از جوانان شده است
همینطور حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی نماینده مردم بم با انتقاد از مدیریت فضای مجازی و پیام رسان های خارجی تصریح کرد: چرا پیام رسان های داخلی حمایت نشدند؟ و چرا پیام رسان های خارجی اینقدر حمایت می شوند؟ اینستاگرام قتلگاه اعتقادات خیلی از جوانان ما شده است. چقدر از خانواده ها که به علت این فضا متلاشی شدند. بدون فراهم نمودن امنیت پیام رسان های خارجی چه مشکلاتی برای جوانان به وجود آمد و چقدر فضای خانمان سوز بی دینی، بی غیرتی، غرب گرایی را فراهم نمود. چه کسی باید اینگونه مسائل فضای مجازی را رفع کند؟ آیا شما مسئولیتی ندارید؟

مومنان و علما چه اندازه از مدیریت فضای مجازی رضایت دارند؟
مصطفی طاهری ضمن تشکر از گزارش وزیر در این عرصه اظهار داشت: سوال من این است که اگر امروز یک نظرسنجی از مومنان و علما صورت گیرد چند درصد از مدیریت فضای مجازی و محتوای آن رضایت دارند؟
نماینده مردم زنجان تصریح کرد که باید قانونی شفاف برای فضای مجازی تهیه شده تا حداقل های عادلانه در مورد سرویسهای خارجی و داخلی رعایت شود.

انتقاد نماینده ساری از افسارگسیختگی در فضای مجازی
علی بابایی در جریان جلسه علنی امروز بیان نمود: بحث های در رابطه با وزارت ارتباطات یکی از مباحث چالش برانگیز امروز کشور و دغدغه مقام معظم رهبری، نخبگان و دانشگاهیان بوده و سامان دهی فضای مجازی در راس آن قرار دارد.
نماینده مردم ساری تصریح کرد: دغدغه رهبری، نخبگان و دانشگاهیان سامان دهی فضای مجازی بوده و افسارگسیختگی در این عرصه قابل قبول نیست.

چرا دولت الکترونیک در مناطق کمتر برخوردار اجرایی نشده است؟
نماینده مسجد سلیمان از اجرایی نشدن دولت الکترونیک در مناطق کمتر برخوردار انتقاد نمود.
علیرضا ورناصری اظهار داشت: تحقق دولت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال امری لازم است. وقتی بیشتر از ۲۰ میلیون تراکنش بانکی صورت می گیرد یعنی مردم به دولت الکترونیک اعتماد داشته و منتظر تحقق آن هستند، پس چرا همچنان اجرای آن بخصوص در مناطق کمتر برخوردار با موانع و ضعف هایی رو به روست.

انتقاد کوهساری از مشکل آنتن دهی تلفن همراه
همینطور غلامعلی کوهساری نماینده رامیان و آزادشهر از وضعیت آنتن دهی تلفن همراه در نقاط مختلف کشور انتقاد و تصریح کرد که باید دولت الکترونیک به درستی در کل کشور اجرایی شود.

فضای مجازی موجود از کنترل دولت خارج شده است
در ادامه بررسی چالش های پیش روی حوزه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، احمد مرادی نماینده مردم بندرعباس با انتقاد از سیاست های وزارت ارتباطات و دولت در عرصه فضای مجازی اظهار داشت: فضای مجازی موجود در کشور از کنترل دولت و وزارتخانه خارج شده لازم است که به صورت اساسی در این عرصه فکر شود.

طرح «هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی» مغایر قانون اساسی بود
محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک با اشاره به اینکه طرح «هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی» که خردادماه سال قبل رونمایی گردید مغایر قانون اساسی بود، اظهار داشت: این طرح از چند جهت شائبه برانگیز بود.

مجلس یازدهم اجازه توقف روند پیشرفت فضایی کشور را نمی دهد
همینطور سید محسن دهنوی از عملکرد دولت در زمینه انرژی هسته ای و صنعت فضایی انتقاد نمود.
این نماینده مردم تهران خطاب به آذری جهرمی اظهار داشت: صنعت فضایی یکی از اصلی ترین فناوری های کشور بوده که تابحال سرمایه گذاری کلانی روی آن انجام شده است چشم انداز روشنی جهت توسعه این صنعت ترسیم شده اما متاسفانه شاهد وقفه در روند پیشرفت های فضایی کشور هستیم.

چرا یک پیام ساده بین دو شهروند ابتدا باید به خارج برود؟
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود مشکلاتی در بخش پیام رسان ها اظهار داشت: چرا باید یک پیام ساده بین دو شهروند ابتدا به خارج برود بعد به داخل بازگردد.
محمدباقر قالیباف بر اهمیت شبکه ملی اطلاعات تصریح کرد و اظهار داشت: این هم نیاز همه مردم در شئونات مختلف زندگی است و از طرفی امنیت ملی، عمومی، اجتماعی و اخلاقی ما در گروی شبکه ملی اطلاعات است.با بستن پلتفرم های دیگر اینستاگرام به قطب تبدیل گشته است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از شنیدن نظرات نمایندگان با تاکید بر این که دغدغه های فرهنگی، دینی و تغییر سبک زندگی به جا است، تصریح کرد: با دست روی دست گذاشتن و بستن کار درست نمی شود؛ باید در این حوزه کار کرد. اینستاگرام با سیاست های ما به قطب تبدیل شده؛ چونکه پلتفرم های دیگر بسته است.
محمدجواد آذری جهرمی اضافه کرد: اگر اینستاگرام صفحه سردار دل های ما را می بندد طبیعی است آنها دولت تروریستی هستند و تروریست هایی در کت و شلوارند؛ در این مورد شکی نداریم، اما اگر سردار ما را در بغداد به شهادت رساندند ما بغداد را خالی می کنیم؟ آیا عرصه رسانه بین المللی است و حضور جریان ساز مورد تاکید رهبری را نباید ببینیم؟

***
محمد حسین فرهنگی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس از برگزاری انتخابات هیات رئیسه ۹ کمیسیون تخصصی مجلس در جلسات امروز آنها اطلاع داد و اظهار داشت که تا ماه آینده تکلیف ریاست دیوان محاسبات و مرکز پژوهش ها مشخص می شود.

تذکرات شفاهی امروز نمایندگان مجلس
نماینده سپیدان: آیا ارزش درختان زاگرس به اندازه یک بالگرد نیست؟
نماینده بجنورد: فدراسیون سوارکاری مبادرت به واردات مغایر قانون اسب می کند
پژمانفر: باید به جای برجام درباره خروج از NPT صحبت شود
منتظری: کارنامه مجلس توسط نخبگان ارزیابی شود
دلخوش: مطالبات معلمان حق التدریسی گیلان پرداخت نشده است
صباغیان: بود و نبود دستگاه های نظارتی تفاوتی نمی کند

***
بامداد امروز جمعی از آموزشیاران نهضت سواد آموزی برای رسیدگی به وضعیت استخدامی خود مقابل مجلس تجمع کردند و خواهان حذف آزمون ورودی برای استخدامشان هستند که به باور آنها این وضعیت مشکل آفرین خواهد شد.
همینطور یک عضو هیات رییسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولین اجرایی کشور را قرائت کرد.
منبع:

1399/04/02
23:22:20
5.0 / 5
2727
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
BestRoid لینک دوستان بست روید
BestRoid اندروید