قطع تصادفی وب سایت كرملین بجای توییتر

قطع تصادفی وب سایت كرملین بجای توییتر

روسیه روز سه شنبه به تلافی امتناع توییتر از حذف محتواهای ممنوع، به کاهش سرعت این سرویس اقدام نمود اما تصادفی وب سایتهای دولتی همچون وب سایت کرملین از کار افتادند.به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، سازمان نظارت بر ارتباطات روسیه (روس کومنادزور) اعلام نمود به تلافی امتناع توییتر از حذف محتوای ممنوع، دسترسی به توییتر در این کشور را با کند کردن سرعت این سرویس محدود می کند و اگر این پلت فرم همچنان درخواستهای قانونی را نادیده بگیرد، مسدود خواهد شد.

این اقدام تنبیهی مربوط به یک محتوای ویدیویی در توییتر بود و بر دسترسی به توییتر در تلفنهای همراه و نیمی از کاربران غیرموبایلی تاثیر می گذارد. فعالیت در خدمات متنی توییتر روز چهارشنبه به شکل عادی در جریان بود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از نقش این رسانه اجتماعی در گسترش پشتیبانی از الکسی ناوالنی، منتقد شناخته شده دولت روسیه عصبانی است. وی که با عامل اعصاب نوویچوک مسموم شده بود، در ژانویه بعد از بازگشت به مسکو دستگیر و به زندان محکوم شد. دستگیری وی برگزاری بزرگترین اعتراض ضددولتی روسیه در یک دهه اخیر را به دنبال داشت و در حدود ۱۵۰ شهر روسیه راهپیماییهای اعتراض آمیز برگزار گردید. پوتین در سخنرانیهای اخیرش مکررا نسبت به پلتفرمهای فناوری آمریکایی اعتراض کرده است و پیش از این با توصیف وب بعنوان مخلوق سیا، ضدیت خودش را ابراز کرده بود.

اما همزمان با کند شدن سرعت دسترسی به توییتر، وب سایتهای دولتی گوناگون همچون وب سایت کرملین روز چهارشنبه به صورت ناگهانی قطع شدند. وب سایت روس کومنادزور و وزارت اقتصاد روسیه هم مختل شدند.

چندین مفسر کرملین اعلام کردند که این قطعی ها ممکنست نتیجه حمله سایبری آمریکا باشد. دولت بایدن قول داده است با اقداماتش به عملیات سایبری کرملین پاسخ دهد اما اعلام نموده که چنین اقدامی به صورت رسمی انجام خواهد گرفت و تنها شامل مقامات و نه شهروندان عادی روسیه می شود.

سپس روسیه اذعان کرد این مشکل داخلی است و نقص عملکرد یک روتر در روس تلکام را عامل قطع سایتهای دولتی اعلام نمود. دسترسی به وب سایت کرملین و سایتهای دیگر مدتی بعد احیا شدند.

اندری سولداتوف، کارشناس سایبری روسیه و نویسنده وب سرخ، مسدود شدن وب سایتهای دولتی در روز چهارشنبه را نتیجه اشتباهات داخلی مربوط به کندی سرعت توییتر خواند. وی اظهار داشت: روس کومنادزور در حال آزمایش یک تکنولوژی جدید است که اجازه می دهد اشتراک گذاری ویدیو را برمبنای منطقه به منطقه مسدود کند. این قسمتی از هدف حاکمیت دیجیتالی کرملین برای کنترل بیشتر رسانه اجتماعی است.

روس کومنادزور اعلام نموده توییتر پستهایی که کودکان را به شرکت در اعتراضات حامیان ناوالنی دعوت می کند را حذف نکرده است. این رگولاترو هفته گذشته اعلام نموده بود این غول رسانه اجتماعی به علت عدم حذف ۳۰۰۰ پست حاوی اطلاعات درباره خودکشی، هرزنگاری کودکان و مواد مخدر از سال ۲۰۱۷، با جریمه سنگین روبروست.

پارلمان روسیه در دسامبر از جریمه سنگین مقابل پلتفرمهایی که محتوای ممنوع را حذف نمی کنند و مقررات محدود کردن آنها در صورت اعمال تبعیض مقابل رسانه های روسی، حمایت کرد.

بر اساس گزارش گاردین، مسکو در سال های اخیر قوانین اینترنتی سخت گیرانه تری را به تدریج معرفی کرده است و موتورهای جست و جو را ملزم کرده است تعدادی از نتایج جست و جو را حذف نمایند. همین طور سرویسهای پیام رسان باید کلیدهای رمزنگاری را در اختیار نیروهای امنیتی قرار دهند و پلتفرمها باید اطلاعات کاربران را در سرورهای واقع در داخل روسیه نگهداری کنند.

برخی از این اقدامات موجب نگرانیها نسبت به ایجاد محدودیتهای اینترنتی مشابه چین شده است اما تا حدودی موفق بوده اند. بعنوان مثال روسیه کوشش کرد در سال ۲۰۱۸ سرویس پیام رسان تلگرام را ممنوع کند اما این کار از نظر فنی دشوار بود و در نتیجه سال قبل رسما ممنوعیت تلگرام را کنسل کرد.
1399/12/22
20:37:06
0.0 / 5
1358
این مطلب بست روید چطور بود؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید