بزرگترین شركتهای فناوری جهان كدامند؟

بزرگترین شركتهای فناوری جهان كدامند؟

شرکتهای فناوری در سال های اخیر به یک پیشران برتر در رشد اقتصادی، ذائقه مصرف کننده و بازارهای مالی تبدیل گشته اند.به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، بعنوان مثال ارزش سهام بزرگترین شرکتهای فناوری بعنوان یک گروه، از ارزش کل بازار در یک دهه گذشته به میزان قابل ملاحظه ای سبقت گرفته است. این امر تا حدودی به این علت بوده که فناوری به شکل عمده نحوه ارتباط افراد، مصرف اطلاعات، خرید، تعاملات اجتماعی و کار کردن افراد را متحول کرده است.

شرکت های حوزه فناوری در تحقیقات و توسعه و تولید کالاها و خدمات مبتنی بر فناوری فعالیت دارند. این شرکت ها نرم افزار ساخته و کامپیوتر ها و دستگاههای موبایل و دستگاههای خانگی را طراحی و تولید می کنند. همینطور محصولات و خدمات در رابطه با فناوری اطلاعات را فراهم می کنند.

وب سایت اینوستوپدیا در گزارشی به بررسی ۱۰ شرکت برتر در حوزه فناوری بر مبنای درآمد آنها در ۱۲ ماه گذشته پرداخته است. این شرکت ها محدود به شرکت هایی هستند که سهامشان در آمریکا یا کانادا معامله می شود. تنها استثنای این لیست سامسونگ است که اهمیت بیشتر از حدش سبب شد نتوان آنرا نادیده گرفت.

بعضی از شرکت ها خارجی امکان دارد است به صورت نیم سالانه گزارش دهند و بنابراین امکان دارد گزارشهای مالی آنها با تاخیر بیشتری منتشر شود. شایان ذکر است که شش شرکت از میان بزرگترین شرکت ها فناوری جهان، آمریکایی هستند، دو شرکت ژاپنی، یک شرکت کره جنوبی و یک شرکت تایوانی هست. هیچکدام از بزرگترین شرکتهای فناوری این لیست از سرزمین اصلی چین نیستند. این آمار آخرین بار در ۱۳ ماه می سال ۲۰۲۰ به روز شده است.

۱- اپل

درآمد (در ۱۲ ماه گذشته): ۲۶۸ میلیارد دلار

درآمد خالص (در ۱۲ ماه گذشته): ۵۷.۲ میلیارد دلار

ارزش بازار: ۱.۴ تریلیون دلار

بازده کل یک سال گذشته: ۵۹.۸ درصد

بورس: نزدک

شرکت اپل محصولات فناوری مصرفی متنوعی شامل تلفنهای هوشمند، کامپیوتر های شخصی، تبلتها، دستگاههای پوشیدنی، دستگاههای سرگرمی خانگی و موارد دیگر را طراحی، تولید و به بازار عرضه می کند. برخی از محبوبترین محصولات این شرکت شامل تلفنهای هوشمند آیفون و کامپیوتر های مک هستند. اپل همینطور فروش خدماتش را به میزان قابل ملاحظه ای توسعه بخشیده است. این شرکت فروشگاه های محتوای دیجیتالی را اداره می کند و اخیراً چندین سرویس پخش شامل اپل پلاس را راه اندازی کرده است.

۲- سامسونگ الکترونیکس

درآمد (در ۱۲ ماه گذشته): ۱۹۷.۵ میلیارد دلار

درآمد خالص (در ۱۲ ماه گذشته): ۱۸.۴ میلیارد دلار

ارزش بازار: ۳۲۵.۴ میلیارد دلار

بازده کل یک سال گذشته: ۱۷.۲درصد

بورس: بازار سهام کره

شرکت سامسونگ الکترونیکس با اپل و سایر شرکتهای فناوری بزرگ جهان در حوزه های کلیدی رقابت می کند. این شرکت در کسب و کارهای گسترده شامل محصولات الکترونیکی مصرف کننده و فناوری اطلاعات و ارتباطات فعالیت دارد. این شرکت کره ای تلفن همراه، تبلت دستگاههای پوشیدنی، محصولات حقیقت مجازی، تلویزیون تئاتر خانگی، کامپیوتر، چاپگر، دستگاههای خانگی و محصولات دیگر را می فروشد. سامسونگ بیشتر برای تلفنهای هوشمند گلکسی محبوب خود شناخته شده است.

۳-هون های پریسیژن اینداستری (فاکسکان)

درآمد (در ۱۲ ماه گذشته): ۱۷۳.۱ میلیارد دلار

درآمد خالص (در ۱۲ ماه گذشته): ۳.۷ میلیارد دلار

ارزش بازار: ۳۶ میلیارد دلار

بازده کل یک سال گذشته: ۰.۷ درصد

بورس: فرابورسی

شرکت هون های پرسیژن اینداستری که با نام فاکسکان شناخته می شود، یک شرکت تولیدکننده محصولات الکترونیکی چند ملیتی مستقر در تایوان است. این شرکت محصولات الکترونیکی و قطعات الکترونیکی را جهت استفاده در تجهیزات، خودرو، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنایع محصولات الکترونیکی مصرفی تولید می کند. فاکسکان تولیدکننده قراردادی محصولات اپل بوده و بخش اعظمی از گوشی های آیفون این شرکت را تولید می کند.

۴- مایکروسافت

درآمد (در ۱۲ ماه گذشته): ۱۳۸.۷ میلیارد دلار

درآمد خالص (در ۱۲ ماه گذشته): ۴۶.۳ میلیارد دلار

ارزش بازار: ۱.۴ تریلیون دلار

بازده کل یک سال گذشته: ۴۵.۵ درصد

بورس: نزدک

مایکروسافت یک سازنده و مجوز دهنده نرم افزار، دستگاهها و راهکارها بوده و برای نرم افزار ویندوز و مجموعه آفیس خود شناخته شده است. مایکروسافت سهم رو به رشدی از سود و درآمد خویش را از رایانش ابری به دست می آورد و پلت فرم ابری به نام آزور را طراحی نموده است. مایکروسافت همینطور مالک سایت شبکه اجتماعی محبوب لینکدین برای جویندگان کار است.

۵- دل تکنولوژیز

درآمد (در ۱۲ ماه گذشته): ۹۲.۲ میلیارد دلار

درآمد خالص (در ۱۲ ماه گذشته): ۴.۶ میلیارد دلار

ارزش بازار: ۳۱.۲ میلیارد دلار

بازده کل یک سال گذشته: منفی ۳۷.۱ درصد

بورس: بازار سهام نیویورک

شرکت دل، نرم افزار، محصولات فناوری اطلاعات و خدمات را طراحی، تولید و در سرتاسر جهان به فروش می رساند. این شرکت کامپیوتر های رومیزی و لپ تاپ، راهکارهای ذخیره سازی، نصب جدید و سنتی و محصولات شبکه را هم عرضه می کند. همینطور راهکارهای مدیریت ابری و پلت فرم ابری را می فروشد. دل برای محصولات کامپیوتر شخصی خود بیشتر شناخته شده است.

۶- سونی

درآمد (در ۱۲ ماه گذشته): ۷۹.۳ میلیارد دلار

درآمد خالص (در ۱۲ ماه گذشته): ۶ میلیارد دلار

ارزش بازار: ۸۰ میلیارد دلار

بازده کل یک سال گذشته: ۳۲.۴ درصد

بورس: بازار سهام نیویورک

سونی یک شرکت فناوری ژاپنی است که محصولات الکترونیکی برای مصرف کنندگان، متخصصان و بازارهای صنعتی سراسر جهان طراحی و تولید می کند. این شرکت محصولاتی نظیر کامپیوتر های شخصی، تلفنهای همراه، کنسولهای بازی ویدیویی، نرم افزار و دوربینهای ویدئویی را می فروشد. تولید کننده و فروشنده کنسول بازی ویدیویی محبوب پلی استیشن است.

۷- اینترنشنال بیزنس ماشین (IBM)

درآمد (در ۱۲ ماه گذشته): ۷۶.۵ میلیارد دلار

درآمد خالص (در ۱۲ ماه گذشته): ۹ میلیارد دلار

ارزش بازار: ۱۰۶.۸ میلیارد دلار

بازده کل یک سال گذشته: منفی ۱.۸ درصد

بورس: بازار سهام نیویورک

شرکت IBM یک شرکت خدمات و راهکارهای یکپارچه است که از آن بعنوان Big Blue هم یاد می شود. این شرکت راهکارهای فناوری اطلاعات و نرم افزار را جهت استفاده های مختلف همچون خدمات بهداشت و درمان و مالی، اینترنت اشیا، هواشناسی، امنیت و همینطور خدمات رایانش ابری را عرضه می کند. این شرکت بیشتر برای کامپیوتر های واتسون قدرتمند خود شناخته شده که مجموعه ای از خدمات هوش مصنوعی آماده تشکیلاتی، اپلیکیشنها و ابزارها است.

۸- اینتل کورپ

درآمد (در ۱۲ ماه گذشته): ۷۵.۷ میلیارد دلار

درآمد خالص (در ۱۲ ماه گذشته): ۲۲.۷ میلیارد دلار

ارزش بازار: ۲۴۷.۲ میلیارد دلار

بازده کل یک سال گذشته: ۲۹.۳ درصد

بورس: نزدک

شرکت اینتل یک تولید کننده جهانی تراشه های کامپیوتر بوده و فراهم کننده راهکارهای رایانش، شبکه یا نتورکینگ، ذخیره سازی داده و ارتباطات است. این شرکت محصولات پلت فرم برای بازارهای ابری، سازمانی و زیرساخت ارتباطات عرضه می کند. اینتل همینطور فلش مموری، نیمه رسانا های قابل برنامه ریزی برای نوت بوکها و دستگاههای موبایل و کامپیوتر های رومیزی عرضه می کند. این شرکت بیشتر برای پردازنده های قدرتمندی که در کامپیوتر های شخصی در سرتاسر جهان بکار رفته و توسط شرکت ها و مصرف کنندگان استفاده می شود، شناخته شده است.

۹- پاناسونیک کورپ

درآمد (در ۱۲ ماه گذشته): ۷۰.۴ میلیارد دلار

درآمد خالص (در ۱۲ ماه گذشته): ۲.۶ میلیارد دلار

ارزش بازار: ۱۷.۴ میلیارد دلار

بازده کل یک سال گذشته: منفی ۱۰.۶ درصد

بورس: فرابورسی

شرکت پاناسونیک یک سازنده، تولید کننده و خدمات دهنده محصولات الکترونیکی ژاپنی برای بازار مصرفی، کامپیوتر های شخصی، تبلتها و پروژکتورها است. پاناسونیک همینطور دستگاه هایی مانند تهویه هوا، تلویزیون یخچال و ماشین لباسشویی هم تولید می کند.

۱۰- شرکت HP Inc

درآمد (در ۱۲ ماه گذشته): ۵۸.۷ میلیارد دلار

درآمد خالص (در ۱۲ ماه گذشته): ۳ میلیارد دلار

ارزش بازار: ۲۱.۳ میلیارد دلار

بازده کل یک سال گذشته: منفی ۱۹.۵ درصد

بورس: بازار سهام نیویورک

سازنده و فروشنده محصولات مورد استفاده برای رایان

شرکت اچ پی سازنده و فروشنده محصولات مورد استفاده در رایانش شخصی، تصویر و چاپ و همینطور فناوری ها، راهکار ها و خدمات مرتبط می باشد. این شرکت کامپیوتر های شخصی، ورک استیشن ها و دستگاههای قابلیتی تجاری عرضه می کند و بیشتر برای چاپگرها و دستگاههای اسکن که توسط شرکت ها و مصرف کنندگان سراسر جهان استفاده می شود، شناخته شده است.

منبع:

1400/01/12
13:59:24
5.0 / 5
1213
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید