تولید فیلتر آب زنده باکیفیت بالا و هزینه کم

تولید فیلتر آب زنده باکیفیت بالا و هزینه کم

به گزارش بست روید فیلترهای آب تجاری با اینکه کیفیت مناسبی دارند، اما در گذر زمان فرسوده و مسدود می شوند. بررسی ها نشان داده است استفاده از نوعی غشای زنده می تواند چاره مناسبی باشد.به گزارش بست روید به نقل از نیواطلس، فیلترهای تجاری آب به خوبی پاتوژن های مضر را حذف کرده و برای تکمیل فرآیند تصفیه مناسب هستند. اما آنها به مرور زمان مسدود می شوند و در نتیجه سرعت تصفیه آب کاسته می شود. محققان دانشگاه فناوری مونتانا در آمریکا با تخمیر مخلوطی از شکر، چای سیاه، سرکه سفید مقطر و آب یک غشای زنده فیلتر و تصفیه آب کم هزینه ابداع نموده اند.
هنگامی که این مایع در معرض هوا قرار می گیرد، به یک غشای نازک نفوذپذیر معروف به SCOBY (مخفف عبارت کشت همراه با همزیستی باکتری ها و مخمرها) تبدیل می شود.
این غشاء از ورقه های سلولز انباشته تشکیل شده که توسط باکتری معروف به استوباکتر تولید می شوند و باکتری ها و قارچ های متنوع مخمر در آن وجود دارند. غشای SCOBY به صورت سنتی در تولید یک نوع نوشیدنی تخمیر شده به نام کامبوچا استفاده می شود.
استفاده همزمان از دو فیلتر تصفیه سنتی و جدید نشان داد، باآنکه هر دو در به دام انداختن میکروب های مضر مؤثر بودند، اما غشای SCOBY به صورت قابل توجهی در مقابل رسوب زیستی بهتر عمل می کند، شرایطی که در آن انبوهی از باکتری ها موادی لزج تولید می کنند که مانع از جریان آب می شود. ازاین رو میتوان انتظار داشت در آینده نه چندان دور برای تجاری سازی این فیلتر ارزانقیمت تصفیه آب اقدام گردد.

1400/11/03
14:20:45
5.0 / 5
394
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری , قیمت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید