وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

نباید از فضای مجازی بترسیم

نباید از فضای مجازی بترسیم

بست روید: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: شفافیت از فرصت‎های شبكه‎های مجازی است اما اگر نورافكن شبكه های اجتماعی در میان مسئولان سابق بود چه بسا عملكردشان شدیدتر از آنچه امروز است، نقد می‎شد.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی امروز در جلسه شورای اداری كاشمر كه در سالن همایش های مركز آموزشی رفاهی فرهنگیان این شهرستان برگزار شد، عنوان كرد: محور اقتصادی آینده توسعه كشور كه توسط جوان های این مرزو بوم ساخته خواهد شد در گرو اقتصاد دیجیتال است. فناوری اطلاعات امروز كمربند اجرایی تمامی حوزه‎هاست و با ورود به همه عرصه‎ها به خصوص بخش كشاورزی سبب افزایش بهره‎وری می‎شود.
او عنوان كرد: تحول اقتصاد دیجیتال سبب می‎شود شبكه توزیع هم تغییر كند، كاری كه امروز اتفاق افتاده و شاهد آن هستیم و ظرفیت‎های بسیاری را به خصوص برای جوانان به وجود آورده است.

وی اظهار داشت: در عرصه اقتصادی وظیفه داریم ابتدا دسترسی را بالا ببریم، اگر امروز فرش كاشمر دارد به فراموشی سپرده می‎شود، با تحول دیجیتال می شود آنرا زنده كرد و به بازارهای مطلوب عرضه نمود.

آذری جهرمی اضافه كرد: اگر به توسعه دسترسی توجه داریم چون هدف والاتری را پیگیری می نماییم، در همین راستا طی 1.5 سال قبل اتصال مناطق شهری كشور به شبكه ملی اطلاعات از 50 درصد به 100 درصد و مناطق روستایی از 32 درصد به 78 درصد رسیده و این باعث شده بازار شركت‎های اینترنتی دو برابر شود.

وی با تاكید براینكه باید پروسه و مكانیزم رشد نخبگان در كشور را تسهیل نماییم، اضافه كرد: از پیرمردانی كه به صندلی‎های خود چسبیده اند و حاضر نیستند، بلند شوند نمی‎توان چنین انتظاراتی را داشت.طرح «نوآفرین» توانایی ایجاد ۶۸ هزار شغل در سال را دارد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان كرد: برای رشد و رفع مشكلات نخبگان در كشور باید در این حوزه وارد شویم و اقدامات لازم را انجام دهیم كه این كار انجام شده و مصوبه دولت برای طرح نوآفرین با هدف پشتیبانی از كسب و كارهای نوپا گرفته شده است. برای گرفتن این مصوبه كه 9 ماه تلاش شد تا روز گذشته بیشتر از 1000 شركت فن آور از سراسر كشور در این طرح ثبت نام كرده اند.

وی اظهار داشت: در طرح نوآفرین استارت آپ هایی را مد نظر داریم كه اندازه اقتصادی آنها از صفر تا 500 میلیون تومان درآمد سالانه است و این استارت آپ ها سه سال فرصت دارند تحت حمایت قرار بگیرند تا خودشان را از درآمد صفر به 500 میلیون تومان برسانند و اگر زودتر به این مقدار رسیدند، خدمات نوآفرین برای آنها تمام می شود و وارد مرحله بعدی می شوند.

او با اشاره به اینكه طرح «نوآفرین» با هدف پشتیبانی از كسب و كارهای نوپا، توانایی ایجاد ۶۸ هزار شغل در سال را دارد، عنوان كرد: بزودی اقتصاد دیجیتال جایگزین اقتصاد نفتی خواهد شد.نباید از فضای مجازی ترس و هراس داشت

آذری جهرمی در ادامه به ابعاد فرهنگی، سیاسی و اجتماعی تحول دیجیتال اشاره نمود و اظهار داشت: حالا ظرفیت شبكه های اجتماعی و فضای مجازی به حدی رسیده كه وزیر امور خارجه و مسئول دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران را تحریم می‎كنند تا صدای وی بوسیله فضای مجازی به گوش مردم و سیاستمداران سایر كشورها نرسد.

وی ادامه داد: اگر در استفاده از فضای مجازی توانمند باشیم، بدون شك می توانیم برای كسانی كه خیر و صلاح مردم ما را نمی خواهند، ایجاد تهدید نماییم و حرف حق خودرا بزنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار نمود: نباید از فضای مجازی ترس و هراس داشت، فقط باید شیوه بیان را دانست و به جنبه‎های مهم آن توجه داشت كه بسیار حائز اهمیت می باشد.

وی عنوان كرد: برای تغییر سبك زندگی باید برنامه داشت و از فرصت‎های فرهنگی بهره برد در غیر این صورت رشد ما كاریكاتور گونه خواهد بود.

او چاره فضای مجازی از نظر مسائل اجتماعی و فرهنگی را حضور جریان ساز ذكر كرد و اظهار داشت: هرچند برخی به فعالیت من در فضای مجازی ایراداتی می‎گیرند اما روایت گری زندگی مسئولان در فضای مجازی یك فرصت است.

وی بیان كرد: چون برخی افراد نمی‎توانند زندگی خودرا به تصویر بكشند، بر من خرده می‎گیرند كه چرا این اقدامات را انجام می دهم، در صورتیكه مسئول مشكل این افراد من نیستم.

آذری جهرمی عنوان كرد: بعنوان یك مسئول تلاش می‎كنم از روش‎های مختلف با مردم ارتباط برقرار كنم تا مردم بدانند در ذات عملكرد ما چه است.

وی ادامه داد: شفافیت از فرصت‎های شبكه‎های مجازی است، بدون شك اگر نورافكن شبكه های اجتماعی در میان مسئولان سابق بود چه بسا عملكردشان شدیدتر از آنچه امروز است، مورد نقد قرار می‎گرفت.

او عنوان كرد: امروز مسئولان بسیار مراقب رفتار و منش خود هستند، هرچند شایعاتی هم وجود دارد اما بازهم همان ابزار فضای مجازی كمك می‎كند تا بتوان در مقابل شایعه سازان نیز ایستاد.

وی اظهار نمود: اگر می‎خواهیم آینده روشنی داشته باشیم باید ایران هوشمند را ساخت، این فن‎آوری چون مبتنی بر خلاقیت، فكر و مغز است، قابل تحریم نیست.

منبع:

1398/05/16
15:47:47
5.0 / 5
4386
تگهای خبر: آموزش , ابزار , اینترنت , خدمات
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
BestRoid لینک دوستان بست روید
BestRoid اندروید